Akt oskarżenia w sprawie wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym

Prokuratura Rejonowa w Pruszczu Gdańskim  aktem oskarżenia zakończyła postępowanie  w sprawie wypadku drogowego,  w następstwie którego śmierć poniosła 8 letnia dziewczynka.

Oskarżonemu Dariuszowi Ch.  zarzucono popełnienie przestępstwa z art. 177 § 2 k.k. w zb. z ar. 160 § 1 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k.

Do zdarzenia doszło   16 stycznia 2018 roku  w miejscowości Trąbki Wielkie.

Jak ustalono w toku postępowania przygotowawczego , kierujący samochodem ciężarowym marki Volvo z dołączoną naczepą, umyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, nieumyślnie powodując śmierć jednej  osoby.

Kierujący nie dostosował prędkości jazdy do panujących warunków  atmosferycznych – zmieszonej  przejrzystości  powietrza, spowodowanej opadami śniegu  oraz  do  przewożonego ładunku, którego dopuszczalna masa była przekroczona.

Przekroczył  dopuszczalną  prędkość w terenie zabudowanym.

W trakcie  jazdy rozmawiał przez telefon komórkowy.

Zbliżając się do przejścia dla pieszych nie zachował szczególnych zasad  ostrożności, jak również nie zastosował się do  znaku  drogowego  ostrzegającego  o  miejscu na drodze  szczególnie   uczęszczanej  przez dzieci. Nie zastosował  się  do   sygnalizacji świetlnej wskazującej światło czerwone dla jego kierunku jazdy, nie ustąpił   pierwszeństwa na przejściu dla pieszych  i  wjechał  na  nie, potrącając   przychodzącą   wraz  z matką  8 letnią  dziewczynkę.

W wyniku rozległych, ciężkich , licznych  obrażeń ciała  dziecko  zmarło  na miejscu. Kobieta nie odniosła obrażeń ciała,  ale była narażona na  bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Przesłuchany w toku postępowania przygotowawczego Dariusz Ch. złożył wyjaśnienie,  w których podał,  że nie wie jak doszło do  wypadku.

Zarzucone  oskarżonemu przestępstwo zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 8.

Akt oskarżenia w  tej sprawie został skierowany do Sądu Rejonowego Gdańsk –Południe w Gdańsku.