Akt oskarżenia w sprawie fałszywych alarmów bombowych

Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Wrzeszcz w Gdańsku  skierowała do Sądu  akt oskarżenia przeciwko Jackowi P. za udzielenie innej osobie pomocy do fałszywego zawiadomienia o podłożeniu  ładunku wybuchowego w budynku  Sądu Okręgowego w  Gdańsku oraz Sądu Rejonowego Gdańsk- Południu.

Oskarżonemu zarzucono  popełnienie  dwóch  przestępstw  z art.  18 § 3 k.k. w zw. z art. 224 a k.k. w zb. z art. 239 § 1 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k.

W dniu  5 października  2017 roku dwukrotnie telefonicznie  nieustalona osoba powiadomiła  o podłożeniu  na terenie  budynku Sądu Okręgowego  w Gdańsku   ładunku wybuchowego.

Ewakuowano osoby przebywające na terenie budynku, który następnie został przeszukany przez funkcjonariuszy  KWP w Gdańsku. Nie ujawniono materiałów i urządzeń  wybuchowych, jak również substancji   pirotechnicznych.

Informacje  okazały się  fałszywe  i jak ustalono,  miały na celu nie dopuścić do rozpoczęcia przewodu sądowego w jednej z zaplanowanych na ten dzień rozpraw.

W wyniku przeprowadzonych czynności ustalono, że połączenia zostały  wykonane z  telefonu  udostępnionego przez  Jacka  P.

Przesłuchany w  toku postępowania  przygotowawczego  Jacek  P. przyznał się   do popełnienia zarzuconych mu czynów.

Oskarżony  przebywa  w areszcie.

Zarzucone  mu   przestępstwa  zagrożone są   karą pozbawienia wolności do lat 8.

Akt oskarżenia  w tej sprawie został skierowany do Sądu Rejonowego Gdańsk –Południe w Gdańsku.