Zarzuty za znęcanie się nad kotem

Prokuratura Rejonowa w Kwidzynie nadzoruje postępowanie w sprawie znęcania się nad kotem. Dwie osoby usłyszały  zarzuty.

14 stycznia 2020 roku w mediach społecznościowych wyemitowano nagranie, na którym mężczyzna znęca się nad kotem bijąc go kijem. Zgłoszenie o takim zdarzeniu otrzymali również inspektorzy OTOZ Animals. Niezwłocznie powiadomili oni Policję.

Jak ustalono, do zdarzenia doszło w maju 2019 roku w Prabutach. 20 letni mężczyzna wielokrotnie uderzył kota metalową rurką oraz drewnianym kijem. W wyniku otrzymanych ciosów zwierzę nie mogło wstać. Następnie sprawca wypchnął kota na zewnątrz budynku.

Zdarzenie na swoim telefonie komórkowym nagrała 18 letnia partnerka mężczyzny. Kobieta nie próbowała mu przeszkodzić. Filmik przesłała swojej koleżance, która rozesłała go kolejnym osobom.

Prokurator przedstawił obojgu zarzut popełnienia przestępstwa z art. 35 ust. 2 ustawy o ochronie zwierząt, to jest znęcania się nad kotem ze szczególnym okrucieństwem. Przestępstwo to zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Przesłuchani w charakterze podejrzanych złożyli wyjaśnienia. Kobieta nie przyznała się  popełnienia  zarzucanego  jej czynu. Natomiast  mężczyzna przyznał się.

Prokurator podjął decyzję o skierowaniu  do Sądu wniosku o tymczasowe aresztowanie  obojga podejrzanych.

Grażyna   Wawryniuk

pf Rzecznika Prasowego

Prokuratury Okręgowej w Gdańsku