Akt oskarżenia w sprawie wtargnięcia na teren siedziby Spółdzielni Mieszkaniowej Ujeścisko

Prokuratura Rejonowa Gdańsk –Śródmieście w Gdańsku skierowała do Sądu  akt oskarżenia w sprawie siłowego wtargnięciem na teren Spółdzielni Mieszkaniowej Ujeścisko w Gdańsku i pobicia  dwóch osób.

Aktem oskarżenia skierowanym do Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe w Gdańsku  objęto łącznie pięciu oskarżonych, w tym Macieja S., który polecił  pozostałym oskarżonym wtargnąć  na teren spółdzielni.

Zakres zarzutów    

Maciejowi S. prokurator zarzucił kierowanie  wykonaniem czynu naruszenia miru domowego przez inne osoby, a pozostałym oskarżonym  popełnienie wspólnie i w porozumieniu  przestępstwa   naruszenia miru domowego poprzez wdarcie się   na teren spółdzielni, a następnie  pobicia dwóch osób.

Oskarżonemu Maciejowi  S. prokurator zarzucił  nadto popełnienie  przestępstwa ukrywania dokumentów spółdzielni, a kolejnemu z oskarżonych popełnienie przestępstwa  posiadania broni bez wymaganego zezwolenia.

Przebieg zdarzenia

Zdarzenie objęte aktem oskarżenia miało miejsce 29 maja 2020 roku  w godzinach porannych.

Maciej S.  wraz  z czterema  osobami   przyjechał  pod budynek spółdzielni w celu jego przejęcia. Dwie osoby towarzyszące Maciejowi S. w rozmowie z pracownikiem ochrony obiektu podały się za funkcjonariuszy Policji i dla uzasadnienia wejścia do budynku okazały postanowienie Sądu. Pracownik ochrony mając wątpliwości,  czy faktycznie  są  Policjantami oraz co do autentyczności dokumentu usiłował zamknąć drzwi. Wówczas używając  siły  sprawcy wtargnęli do holu budynku. Doszło do przepychanek. W trakcie całego zdarzenia  użyto  przemocy wobec dwóch pracowników ochrony budynku, w tym  gazu łzawiącego.   Obaj pokrzywdzeni doznali obrażeń ciała.

Maciej S. z budynku wyniósł dokumenty  spółdzielni.

U jednego z oskarżonych na miejscu  zdarzenia ujawniono i zabezpieczono   pistolet gazowy, na którego posiadanie wymagane jest pozwolenie.

Kwalifikacja prawna

Zarzucone Maciejowi S.  przestępstwa  zakwalifikowano z art. 18 § 1 k.k. w zb z art. 193 k.k. oraz z art. 276 k.k. Oba zagrożone są karą pozbawienia wolności do 2 lat.

Przestępstwo zarzucone  pozostałym oskarżonym zakwalifikowano z art. 158 § 1 k.k.  w zb z art. 193 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k. To przestępstwo zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 3.

Jednemu z tych oskarżonych zarzucono  przestępstwo zakwalifikowane  z art. 263 § 2 k.k. zagrożone  karą pozbawienia wolność do lat 8.

Grażyna Wawryniuk

pf Rzecznika Prasowego

Prokuratury Okręgowej w Gdańsku